Fizjoterapia i ortopedia
Rehabilitacja i fizjoterpaia

O wzięciu zawiadomienia – uczeniu się uważności od (Boston) braminów

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Byłem udręczonym, zielonym rezydentem pracowicie przygotowującym starszego pacjenta – mówię do niej Margaret – o wypisanie ze szpitala, gdy jej twarz niespodziewanie zaczęła świecić z przyjemnością. Patrząc mi uważnie w oczy, wykrzyknęła: Mam nadzieję, że znasz doktora Edgecomb! Ale zanim zdążyłem odpowiedzieć, kontynuowała: Czy wiesz, co mi powiedział, kiedy ostatni raz opuściłem jego biuro. – Teraz musisz tylko zauważyć krokusy przy wejściu, Margaret; w tym roku są urocze. To po prostu taka osoba, jaką on jest. . . i miał rację co do krokusów. Nie jest to miłe! Odpowiedziałem, dyskretnie przewracając oczami i kontynuując pisanie recept. Jakże dziwnie to wyglądało: starszego lekarza, prawdopodobnie nauczanego przez uczniów Oslera, próbującego wyrządzić jak najmniej szkód dzięki jego skrępowanej wiedzy; jego starszy pacjent, najwyraźniej zachwycony otrzymaniem leku na bazie krokusów. Chociaż osobiście nie znałem doktora Edgecomb (również pseudonimu), widziałem go kroczącego przez szpitalne korytarze. Wysoki i trymowany, dobrze w wieku średnim, życzliwy, związany z łukiem, oprawiony w żółwie, wciągnięty i całkowicie Harvard, należał do ginącej wówczas rasy lekarzy z Boston Brahmin, gatunku, który teraz wydaje się wymarły. Kiedy Margaret wesoło pomachała mi na pożegnanie, musiałem zmierzyć się z oczywistością: naprawdę kochała swojego lekarza, a ja – cyniczny nowicjusz – zazdrościłem mu. Miałem nadzieję, że moi pacjenci pewnego dnia pomyślą o mnie jak o mnie, ale dopiero zacząłem się uczyć, jak lekarze inspirują wdzięczność. Dr Edgecomb przyniósł rozkosz dla jego pacjenta i nie mogłem przestać się zastanawiać: czy lekarze powinni to robić. A jeśli tak, to czy istnieją alternatywy wskazujące na żarówki kwitnące.
Oczywiście przynoszenie rozkoszy nie oddaje dokładnie tego, co zrobił dr Edgecomb. Pomagał Margaret dostrzegać jej otoczenie, a to z kolei przyniosło jej rozkosz – rozkosz dla znanego piękna zwiastuna wiosny, ale także radość, że jej lekarz zadbał o to, by uświadomić jej piękno. Gest na coś łatwo przeoczonego przyniósł Margaret natychmiastowe poczucie dobrego samopoczucia i wzmocnił więź ze swoim lekarzem. Czy to, co dr Edgecomb uważano za promowanie uważności . Ta obecnie modna formuła sugeruje opartą na faktach filozofię New Age, wywodzącą się częściowo z religii Wschodu, która mogłaby z łatwością zepsuć potwierdzonego zachodniego alopata, takiego jak dr Edgecomb (podobnie jak wielu współczesnych amerykańskich lekarzy). Ale na swój własny sposób, być może rzeczywiście praktykował uważność, która została zdefiniowana jako zwracanie uwagi w szczególny sposób: celowo, w chwili obecnej i bez oceny 1. Taka aktywność wydaje się zgodna z celem lekarza: dostrzegając znaczące oznaki, symptomy lub okoliczność – i dlatego może pomóc nam w uniknięciu brakujących informacji, które mogą okazać się pomocne dla pacjentów.
Doktor Edgecomb miałby dobry chichot na swój dżin i tonik, gdy robiłam takie zamieszanie z jego nieostrożnej uwagi. Mógł słusznie powiedzieć, że był po prostu człowiekiem, prawdopodobnie dodając to – w słowach piosenki z młodości – akcentował pozytywy. To prawda; i w czasach, gdy wielu lekarzy i pacjentów opłakuje brak czasu w opiece zdrowotnej dla bycia człowiekiem , czy lekarze dobrowolnie dodają do swoich obowiązków zadanie promowania uważności w sobie i swoich pacjentach.
Francis Peabody, inny lekarz z Bostonu Brahminu, mógł dać nam sposób na zastanowienie się nad tym pytaniem, gdy słyszał, że sekretem troski o pacjenta jest troska o pacjenta – stara piła, ale także podstawowa prawda o doktorowaniu
[patrz też: szpital orłowskiego czerniakowska, lekarz sportowy częstochowa, przychodnia medicus ]

Tags: , ,

No Responses to “O wzięciu zawiadomienia – uczeniu się uważności od (Boston) braminów”

 1. Captain Peroxide Says:

  Polecam sobie poczytać tutaj o konsekwencjach

 2. Sandbox Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: sprzedaż włosów naturalnych[...]

 3. Dominik Says:

  mam nadczynnosc czy moge stosowac antykoncepcje ?

 4. Iga Says:

  Article marked with the noticed of: odchudzanie szczecin[...]

 5. Pluto Says:

  Rozumiem, że największy problem że nie ma badań

 6. Liliana Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do regenerum[...]

 7. Nikodem Says:

  I prosze nie zwalac winy na lekarzy

Powiązane tematy z artykułem: lekarz sportowy częstochowa przychodnia medicus szpital orłowskiego czerniakowska