Fizjoterapia i ortopedia
Rehabilitacja i fizjoterpaia

Lekcje ze wschodu – szybko ewoluujący system opieki zdrowotnej w Chinach

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Na pierwszy rzut oka wydaje się mało prawdopodobne, aby Chiny oferowały użyteczne lekcje opieki zdrowotnej w wielu innych krajach. Jego system zdrowia istnieje w wyjątkowym kontekście geopolitycznym: kraju liczącym ponad 1,3 miliarda ludzi, zajmującym olbrzymi, zróżnicowany obszar lądowy, żyjącym pod autorytarnymi rządami jednej partii i dokonującym niezwykle szybkiego przejścia z Trzeciego Świata do Pierwszego Świata gospodarka. Ale pierwsze wrażenia mogą być mylące. Od momentu narodzin w 1949 r. Chińska Republika Ludowa przeprowadziła szereg niezwykłych eksperymentów dotyczących systemu opieki zdrowotnej, które są pouczające na wielu poziomach. Jedna z najciekawszych lekcji z chińskich doświadczeń dotyczy wartości instytucji, którą wiele krajów uważa za oczywiste: profesjonalizmu medycznego.
Ponieważ zmiany w chińskim systemie opieki zdrowotnej były tak szybkie i głębokie, warto krótko przejrzeć jego najnowszą historię.1 Co można było zobaczyć jako pierwszą z czterech faz, kiedy Komunistyczna Partia Chin przejęła władzę w 1949 roku. Nowy rząd stworzył system opieki zdrowotnej podobny do systemu innych państw komunistycznych, takich jak Związek Radziecki i jego wschodnioeuropejscy sojusznicy. Rząd posiadał i zarządzał wszystkimi zakładami opieki zdrowotnej i zatrudniał pracowników służby zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne nie było konieczne, ponieważ usługi były prawie bezpłatne. Charakterystycznym osiągnięciem tej fazy było skuteczne wykorzystanie przez system pracowników służby zdrowia, tak zwanych bosonogich lekarzy, aby zapewnić podstawowe publiczne i osobiste usługi zdrowotne na poziomie wsi. W latach 1952-1982 śmiertelność niemowląt w Chinach spadła z 200 do 34 na 1000 żywych urodzeń, a stuletnie plagi, takie jak schistosomatoza, zostały w znacznym stopniu wyeliminowane.
W 1984 r. Rozpoczęła się druga faza: Chiny zwróciły swój system opieki zdrowotnej na głowę, niemal tak, jak po przemyśleniu dramatycznych reform wolnorynkowych w pozostałej części gospodarki. Kierowany przez lidera partii komunistycznej Deng Xiaopinga, Chiny przeszły na gospodarkę rynkową i zmniejszyły rolę rządu we wszystkich sektorach gospodarczych i społecznych, w tym w służbie zdrowia. Rządowe finansowanie szpitali dramatycznie spadło, a wielu pracowników służby zdrowia, w tym lekarze zajmujący się bosem, utraciło dotacje publiczne. Rząd nadal był właścicielem szpitali, ale miał niewielką kontrolę nad zachowaniami organizacji opieki zdrowotnej, które działały jak podmioty nastawione na zysk na nieuregulowanym rynku. Wielu pracowników służby zdrowia stało się prywatnymi przedsiębiorcami. Lekarze pracujący dla szpitali otrzymali ogromne premie za zwiększenie dochodów szpitala.
W odpowiedzi na nowe imperatywy ekonomiczne chińscy lekarze mieli niewielką historię lub tradycję profesjonalizmu lub niezależnych stowarzyszeń zawodowych, z których mogli czerpać. Chiny przeszły od społeczeństwa zorganizowanego zgodnie z zasadami konfucjańskimi (które nie przewidywały istnienia nowoczesnego, niezależnego zawodu, np. Medycyny) do kraju komunistycznego (w którym klinicyści byli pracownikami państwowymi ze względu na ich podstawową przynależność do partii komunistycznej) do środowisko quasi-rynkowe. W żadnym punkcie tej podróży lekarze nie mieli okazji ani wsparcia, aby rozwinąć normy i standardy profesjonalizmu medycznego lub niezależne organizacje obywatelskie, które mogłyby je promować i egzekwować.
[podobne: zalecenia po usunięciu zęba, pollakisuria, lekarz sportowy częstochowa ]

Tags: , ,

No Responses to “Lekcje ze wschodu – szybko ewoluujący system opieki zdrowotnej w Chinach”

 1. Dominika Says:

  Dreszcze bez gorączki

 2. Dorota Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu suplementy diety[...]

 3. Riff Raff Says:

  Wszystko na kasę chorych

 4. Disco Potato Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do znicze[...]

 5. Feliks Says:

  I prosze nie zwalac winy na lekarzy

 6. Pusher Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: spalacz tłuszczu ranking temat[...]

 7. Shooter Says:

  Używam kwasu w kapsułkach

Powiązane tematy z artykułem: lekarz sportowy częstochowa pollakisuria zalecenia po usunięciu zęba