Transformacja systemu opieki zdrowotnej w Turcji – lekcje dla powszechnego pokrycia czesc 4

September 2nd, 2018

Aby przejść z kraju o średnim dochodzie do kraju o wysokich dochodach, Turcja musi stworzyć gospodarkę opartą na wiedzy, w której system zdrowotny odgrywa znaczącą rolę, ale przemysł nauk biologicznych, uniwersytety i system opieki zdrowotnej nie współpracują jeszcze w celu wygenerowania znaczące badania, rozwój i innowacje. Co więcej, reformy zraziły wielu pracowników służby zdrowia. Przy projektowaniu i wdrażaniu reform ministerstwo zdrowia nie zawsze uwzględniało poglądy takich przeciwników, którzy kwestionowali integralność danych ministerstwa; bardziej wszechstronne, szeroko zakrojone reformy mogłyby sprzyjać zaangażowanej sile roboczej i stworzyć środowisko wspólnych wartości opartych na współpracy.
Doświadczenia Turcji pokazują, że dzięki zaangażowanemu przywództwu kraje o średnim dochodzie mogą osiągnąć powszechne ubezpieczenie zdrowotne, a jednocześnie poprawić zdrowie populacji, ochronę ryzyka finansowego i zadowolenie użytkowników – cele systemu opieki zdrowotnej, do których powinny aspirować wszystkie kraje.
Zawał mięśnia sercowego
55-letni mężczyzna bez innych poważnych schorzeń ma umiarkowanie ciężki zawał mięśnia sercowego.
Ból w klatce piersiowej i duszność rozwijają się w ciągu dnia u pana Öztürka, urzędnika, który mieszka w dużym mieście. Jego rodzina wzywa ambulans, który dociera w ciągu 10 minut. Jest oceniany przez personel paramedyczny i stabilizowany za pomocą tlenu i środków przeciwbólowych. Jego elektrokardiogram wskazuje zawał mięśnia sercowego. Zostaje zabrany do najbliższego publicznego szpitala uniwersyteckiego, który jest w stanie podać 24/7 pierwotną przezskórną interwencję wieńcową (PCI) w ciągu 60 minut po przybyciu do szpitala pacjenta z zawałem serca. Pan Öztürk jest oceniany w oddziale ratunkowym i przekazywany do jednostki kardiologicznej do koronarografii i PCI w dwóch tętnicach wieńcowych i stencie w jednym.
Jego powrót do zdrowia jest nieskomplikowany, a wyniki wykazane w badaniu echokardiograficznym nie są uważane za niepokojące. Pan Öztürk zostaje zwolniony ze szpitala po 2 dniach i zostaje skierowany do programu rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu.
Jego koszty leczenia szpitalnego i trzy nowe leki, które otrzymuje po wypisie ze szpitala – lek przeciwzakrzepowy, beta-bloker i statyna – pokrywa w całości Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W następnym tygodniu umówi się na spotkanie z lekarzem rodzinnym i otrzyma powtórną receptę na leki, za które płaci 20% kosztów. Jest widziany w poradni uniwersyteckiej 6 tygodni po wypisaniu ze szpitala, za który ponosi niewielki koszt.

Ciąża i poród
Zdrowa 23-letnia kobieta jest w ciąży po raz pierwszy.
Pani Kaya i jej rodzina niedawno zapisali się do programu Zielonej Karty i zarejestrowali się w nowym ośrodku medycyny rodzinnej, kiedy odkryła, że jest w ciąży. W ośrodku pani Kaya spotyka pielęgniarkę i lekarza rodzinnego i otrzymuje porady dotyczące planowania rodziny, zdrowego odżywiania, ćwiczeń i zagrożeń związanych z używaniem tytoniu i alkoholu. Podczas tej wizyty potwierdzono jej ciążę.
W swojej pierwszej konsultacji przedporodowej Pani Kaya została pochłonięta; ogólna kontrola fizyczna; pomiary wzrostu, masy ciała i ciśnienia krwi; badanie jamy brzusznej w celu określenia rozmiaru macicy; i ręczny test Dopplera do oceny tętna płodu
[przypisy: endodonta warszawa, zalecenia po usunięciu zęba, gazety o zdrowiu ]

Powiązane tematy z artykułem: endodonta warszawa gazety o zdrowiu zalecenia po usunięciu zęba