Rak u rodziców dzieci z rakiem czesc 4

December 4th, 2018

Nowotwory innych typów występowały u matek w oczekiwanym tempie (28 obserwowanych w stosunku do oczekiwanych 27,9). Tabela 5. Tabela 5. Standaryzowane wskaźniki zachorowalności na wszystkie nowotwory połączone i nowotwory w wybranych miejscach u rodziców 5155 Dzieci z nowotworami inne niż mięsaki osteogeniczne i tkanek miękkich. W Tabeli 5 przedstawiono standaryzowane wskaźniki zachorowalności na wszystkie typy nowotworów w połączeniu z matkami i ojcami dzieci z nowotworami innymi niż mięsaki. Ogólne ryzyko zachorowania na raka było nieco niższe u rodziców dzieci z białaczką i było znacznie niższe u ojców dzieci z guzami nerek (głównie guza Wilmsa); ostatnie stwierdzenie opierało się na 33 obserwowanych przypadkach i 49,5 spodziewanych przypadkach (standaryzowany współczynnik zachorowalności, 0,7) i nie tłumaczyło to mniejszą liczbą poszczególnych rodzajów raka u ojców. W Tabeli 5 przedstawiono także kilka istotnych relacji – z których każda pochodzi z co najmniej trzech obserwacji – pomiędzy konkretnym typem nowotworu dziecięcego a rodzajem raka, jeśli taki wystąpił, który rozwinął się u rodziców. Najbardziej uderzające z nich są relacje między białaczką dziecięcą a rakiem nerki u matek (standaryzowany współczynnik zachorowalności, 2,1) i, w mniejszym stopniu, ojcowie (standaryzowany współczynnik zachorowalności, 1,4) oraz te między chłoniakiem nieziarniczym u dzieci i raków mózgu (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 2,9) i szyjki macicy (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 2,0) u matek. Pozytywny związek między nowotworami tego samego typu został zidentyfikowany tylko w przypadku guzów dziecięcych w ośrodkowym układzie nerwowym, które były związane z nieznacznym nadmiarem nowotworów centralnego układu nerwowego u obu matek (standaryzowany współczynnik zachorowalności, 1,2) i ojców (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 1.3).
Aby ocenić, czy niektóre cechy dystrybucji raka u dzieci mogą być szczególnie predykcyjne dla ryzyka rodzicielskiego, zbadaliśmy 24 rodziny, w których więcej niż jedno dziecko miało raka i 54 rodziny, w których dziecko z nowotworem miało ostatecznie drugi guz pierwotny. Ogólny wystandaryzowany współczynnik zachorowalności na raka u rodziców z pierwszej grupy wynosił 1,0 (przedział ufności 95%, od 0,3 do 2,4), obliczony na podstawie 5 przypadków raka u rodziców oraz u rodziców w drugiej grupie, 0,9 ( 95-procentowy przedział ufności, 0,5 do 1,5), obliczony na podstawie 16 przypadków.
Dyskusja
Naszym głównym odkryciem jest to, że ogólne wystąpienie raka u rodziców dzieci chorych na raka, 1445 obserwowanych przypadków, było niezwykle zbliżone do oczekiwanego z odsetka zachorowań w ogólnej populacji dorosłych. Ryzyko raka u rodziców nie zostało zwiększone przez posiadanie dziecka z jedną z 10 głównych kategorii choroby, w tym z mięsakami kościotworzenia i mięśni miękkich (w tym 580 przypadków). Wyniki te są sprzeczne z wynikami wcześniejszych badań, w których stwierdzono, że krewni pierwszego stopnia dzieci chorych na raka, szczególnie mięsaki, mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka.7-10 Wcześniejsze badania dotyczyły 177 dzieci z mięsakami tkanek miękkich (1,7 razy średnie ryzyko zachorowania na raka stwierdzono u matek) 7; 159 dzieci z mięsakami tkanek miękkich (1,3-krotność średniego ryzyka raka stwierdzono u krewnych pierwszego stopnia) 9; 47 przypadków obustronnego siatkówczaka (1,3-krotność średniego ryzyka raka stwierdzono u krewnych pierwszego stopnia) 8; oraz 326 dzieci z różnymi rodzajami raka (1,7-krotne średnie ryzyko raka stwierdzono u matek) .10 Nasze odkrycia są bardziej zgodne z badaniami szpitalnymi we Włoszech, 22 w Stanach Zjednoczonych, 13 i we Francji, 23 które nie zgłosili ogólnego zwiększonego ryzyka zachorowania na raka u krewnych pierwszego stopnia 195 dzieci z mięsakami tkanek miękkich, 88 dzieci z mięsakami kości i tkanek miękkich oraz 501 dzieci z guzem Wilmsa, odpowiednio.
Nie mamy żadnego powodu, aby sądzić, że nasze niepowodzenie w znalezieniu ogólnego związku między występowaniem raka u dzieci i u ich rodziców wynika z błędu w naszym badaniu
[podobne: zalecenia po usunięciu zęba, zespoły genetyczne u dzieci, przychodnia medicus ]

Leave a Reply

Powiązane tematy z artykułem: przychodnia medicus zalecenia po usunięciu zęba zespoły genetyczne u dzieci