Rak u rodziców dzieci z rakiem cd

December 4th, 2018

Pod koniec okresu badań zaobserwowano narażenie rodziców na ryzyko wynoszące 320 000 osobolat. Ogólnie zdiagnozowano 1445 raków, a spodziewano się 1496 (tabela 2), co dało ustandaryzowany współczynnik zapadalności na poziomie 1,0 (przedział ufności 95%, 0,9 do 1,0). Standaryzowany wskaźnik zapadalności wynosił 1,0 (przedział ufności 95%, 0,9 do 1,1) dla matek i 0,9 (przedział ufności 95%, 0,9 do 1,0) dla ojców. Nieznacznie niższy całkowity stosunek dla ojców był spowodowany ich wystandaryzowanym wskaźnikiem zachorowalności na raka płuc (0,8, znacznie niższy niż ogólny wskaźnik u wszystkich rodziców), obliczony na podstawie 114 obserwowanych przypadków i ich współczynników dla raka prostaty (0,9) i rak jądra (0,7). U matek nie zaobserwowano podobnej częstości występowania raka płuca (obserwowano 50 przypadków vs. oczekiwano 43,8). Tabela 3. Tabela 3. Standaryzowane wskaźniki zachorowalności na raka u rodziców 580 dzieci z mięsakami osteogennymi lub tkanek miękkich. Tabela 4. Tabela 4. Standaryzowane współczynniki zachorowalności na raka piersi u matek dzieci z mięsakami osteogennymi lub miękko-tkankowymi, według wieku dziecka w diagnozie i wieku matki. Tabela 3 przedstawia schematy raka wśród 1135 rodziców 580 dzieci z mięsakami kościotrzewnowymi lub tkanek miękkich, guzy wieku dziecięcego najbardziej konsekwentnie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka u rodziców. Ogółem zgłoszono 177 nowotworów, a spodziewano się 188,3 (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 0,9); 93 zgłoszono u matek (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 1,1) i 84 u ojców (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 0,8). Z wyjątkiem raka płuc u ojców, który wystąpił przy 54 procentach niższych niż oczekiwano (obserwowano 9 przypadków vs. oczekiwane 19,8) i nieznacznie podwyższonym ryzyku szpiczaka mnogiego u matek, nie zaobserwowano znaczącego odchylenia od oczekiwanych rodzice dla dowolnej kategorii nowotworów (tabela 3). W szczególności obserwacja 20 przypadków raka piersi u matek była bliska oczekiwanemu 20.3, chociaż jeśli ryzyko raka piersi jest analizowane tylko dla matek dzieci z rozpoznaniem mięsaka przed ukończeniem trzeciego roku życia, znaczny, trzykrotny wzrost ryzyka widać na podstawie 9 obserwowanych przypadków (Tabela 4). Związek z rakiem piersi był szczególnie silny w przypadku matek w wieku poniżej 45 lat (standaryzowany wskaźnik zapadalności, 5,4).
U większości dzieci w wieku poniżej 3 lat tendencja do większości form nowotworów złośliwych była w pewnym stopniu związana z rakiem piersi u matek w wieku poniżej 45 lat, przy znacznie zwiększonym wskaźniku zachorowalności u tych kobiet, w przypadku wszystkich nowotworów łącznie, 1,9 (21 obserwowanych nowotworów vs. oczekiwano 11,0). Odkrycia te sugerują, że nadmiar 10 przypadków raka piersi u matek w wieku poniżej 45 lat był związany z występowaniem raka u ich potomstwa; 10 przypadków stanowi 6 procent z 168 przypadków raka piersi obserwowanych w badaniu i 22 procent z 45 przypadków raka sutka u matek w wieku poniżej 45 lat. W sumie 17 przypadków raka piersi u matek zaobserwowano w związku z nowotworami wieku dziecięcego innych niż mięsaki, podczas gdy oczekiwano 10,3, dla standaryzowanego współczynnika zapadalności wynoszącego 1,7 (przedział ufności 95%, 1,0 do 2,6)
[hasła pokrewne: gazety o zdrowiu, lek przed kolonoskopią, przychodnia medicus ]

Leave a Reply

Powiązane tematy z artykułem: gazety o zdrowiu lek przed kolonoskopią przychodnia medicus