Lekcje ze wschodu – szybko ewoluujący system opieki zdrowotnej w Chinach czesc 4

Wang mieszka w wiejskich Chinach. Jej opieka okołoporodowa, która jest stosunkowo jednolita w całych Chinach, opiera się na trójstopniowym systemie dla podstawowych świadczeń zdrowotnych: kliniki w wioskach lub okolicach zapewniają profilaktyczne i podstawowe usługi podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodki zdrowia w miasteczku lub dystrykcie obsadzone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zapewniają bardziej zaawansowane leczenie ambulatoryjne usługi i łóżka do obserwacji pacjentów, którzy nie są bardzo chorzy, a szpitale powiatowe zapewniają podstawową opiekę specjalistyczną i usługi szpitalne. Pani Wang rejestruje się w wiejskiej klinice zgodnie z wymogami, aby otrzymać usługi w zakresie macierzyństwa objęte chińskim ubezpieczeniem na życie: pięć wizyt w okresie przedporodowym, różne rutynowe testy prenatalne i poporodowe, poród szpitalny i cztery wizyty po porodzie. Chociaż rutynowe testy są bezpłatne, musi ona zapłacić pełną opłatę za niektóre usługi uznane za planowe, takie jak zaawansowane ultrasonografy trójwymiarowe lub czterowymiarowe. Musi zapłacić od 10 do 20% kopie (od 35 do 70 USD) za dostawę do 300-łóżkowego szpitala powiatowego; płaciłaby 10 razy więcej w szpitalu opieki trzeciego stopnia.
W 12 i 28 tygodniu ciąży Pani Wang odwiedza ośrodek zdrowia w miasteczku w odległości 3 mil od szpitala, na badania lekarskie od 3 do 4 lat. Otrzymuje prenatalne testy przesiewowe, rutynowe USG i poradnictwo. Począwszy od 29. tygodnia, Pani Wang odwiedza ośrodek zdrowia miasta co 3 do 4 tygodni w celu monitorowania ciśnienia krwi, masy ciała i wysokości dna. Po tych wizytach lekarz w wiosce przeprowadza regularną obserwację.
Pani Wang pozostanie w szpitalu powiatowym przez 3 dni z normalną dostawą. Jednak w Chinach występuje częste cięcie cesarskie, po części dlatego, że jest on bardziej lukratywny dla lekarzy. Kiedy zostanie wypisana, trzy razy w ciągu miesiąca zostanie odwiedzona przez wiejskiego lekarza. Po 42 dniach wróci do szpitala na badania i testy.

Zawał mięśnia sercowego
55-letni mężczyzna bez poważnych schorzeń ma umiarkowanie ciężki zawał mięśnia sercowego.
Zarządzanie zawałem mięśnia sercowego w Chinach różni się znacznie między obszarami wiejskimi i miejskimi, a pan Li mieszka na wsi, gdzie jest objęty wiejskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Rozwija ból w klatce piersiowej około południa. Godzinę później dzwoni do wiejskiego lekarza, który przybywa do domu około 30 minut później i podaje tabletki nitroglicerynowe. Kiedy ból nie ustępuje, lekarz dzwoni do starszego internisty w szpitalu okręgowym, który radzi pacjentowi wezwać karetkę, aby przetransportować go do szpitala, który jest oddalony o 30 minut. Jak zwykle w Chinach, Pan Li czeka, aż jego córka wróci z pracy do domu, aby mogła mu towarzyszyć. Przybywa do szpitala około godziny 19:00
Tam testy elektrokardiograficzne i testy enzymów mięśnia sercowego potwierdzają, że przebył zawał mięśnia sercowego. Ma dwie możliwości leczenia: trombolizę dożylną w szpitalu powiatowym lub cewnikowanie serca w szpitalu trzeciego stopnia. Lekarz zaleca to drugie, ponieważ jest zbyt późno, aby tromboliza była skuteczna.
Pan Li waha się z powodu dodatkowego kosztu opieki w placówce szkolnictwa wyższego: leczenie w szpitalu powiatowym wymaga współfinansowania w wysokości od 300 do 600 USD, w porównaniu z 2 000 USD do 2500 USD w placówce uniwersyteckiej
[patrz też: wkładki ortopedyczne, ortopeda warszawa, wkładki sfp ]

Powiązane tematy z artykułem: ortopeda warszawa wkładki ortopedyczne wkładki sfp