Kryteria wyboru dla badań przesiewowych w kierunku raka płuc AD 2

September 13th, 2018

Zastosowanie dokładnego modelu przewidywania ryzyka raka płuc dla populacji może identyfikować osoby najbardziej zagrożone; ich badanie przesiewowe powinno zwiększyć liczbę zidentyfikowanych nowotworów płuc na daną wielkość próbki lub zmniejszyć liczbę osób wymagających badań przesiewowych na ustaloną liczbę wykrytych nowotworów płuc. Wcześniej opracowaliśmy i zatwierdziliśmy model przewidywania ryzyka raka płuc z udziałem byłych i obecnych palaczy w badaniu przesiewowym w kierunku raka prostaty, płuc, jelita grubego i jajnika (PLCO) oraz grup interwencyjnych.6 Do predyktorów modeli zaliczono wiek, poziom wykształcenia, wskaźnik masy ciała (BMI), wywiad rodzinny w kierunku raka płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), radiografia klatki piersiowej w ciągu ostatnich 3 lat, palenie tytoniu (obecny palacz w porównaniu do byłego palacza), historia palenia papierosów w latach pakietowych, czas trwania palenie tytoniu i rzucenie palenia (liczba lat od czasu rzucenia palenia przez daną osobę). Model ten ma wysoką dyskryminację predykcyjną mierzoną przy użyciu obszaru pod krzywą charakterystyki pracy odbiornika (AUC), ale może być uciążliwy w stosowaniu, ponieważ wykorzystuje skomplikowane procedury modelowania (tj. Ograniczone splajny sześcienne) i może odnieść korzyści z włączenie dodatkowych predyktorów. W modelu PLCO ryzyko opiera się na medianie okresu obserwacji wynoszącej 9,2 roku, co wykracza poza działania kontrolne NLST i sprawia, że szacunki są niedokładne w przypadku zastosowania do NLST.
Celem obecnego badania było zmodyfikowanie i zaktualizowanie naszego modelu raka płuca dla obecnych i byłych palaczy, aby umożliwić bezpośrednie zastosowanie do danych NLST. Chcieliśmy również ocenić, w jakim stopniu dobór uczestników z wykorzystaniem wysokiego ryzyka oszacowanego na podstawie modelu jest skuteczniejszy niż kryteria NLST. Użyliśmy każdej metody do wyboru uczestników grup interwencyjnych PLCO i ustaliliśmy dokładności klasyfikacji dla osób, które w 6-letniej obserwacji otrzymały diagnozę raka płuc.
Metody
Projekt badania
Tabela 1. Tabela 1. Wzory i metody w teście przesiewowym na raka PLCO i NLST. Projekty i wyniki badań PLCO i NLST zostały opisane wcześniej, 1,7-11, a projekty i metody zostały podsumowane w Tabeli 1. W obu badaniach, zatwierdzenia zostały uzyskane z instytucjonalnych komisji rewizyjnych we wszystkich ośrodkach badawczych, a pisemna zgoda uzyskane od wszystkich uczestników. Obecne badanie objęło 73 618 osób palących w badaniu PLCO i 51 033 uczestników NLST, dla których dostępne były dane epidemiologiczne. Uwzględniono wszystkie histologicznie potwierdzone nowotwory płuc, które zostały zdiagnozowane po włączeniu do badania w ciągu 6 lat obserwacji. Dane dotyczące zmiennych predykcyjnych zebrano przy użyciu ankiet epidemiologicznych podawanych na początku badania.
Analiza statystyczna
Opracowaliśmy zmodyfikowany model regresji logistycznej dla przewidywania raka płuc w grupie kontrolnej palaczy PLCO
[patrz też: zespoły genetyczne u dzieci, apteka internetowa białystok, zdjęcie zgryzowe ]

Powiązane tematy z artykułem: apteka internetowa białystok zdjęcie zgryzowe zespoły genetyczne u dzieci