Fizjoterapia i ortopedia
Rehabilitacja i fizjoterpaia

Dobra śmierć – Ebola i poświęcenie

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Nasz przyjaciel, doktor Sam Brisbane, zmarł niedawno. Był lekarzem Liberii i zmarł z powodu Eboli, koszmarnej, koszmarnej choroby. Informacje płynące z Liberii są rzadkością. Od śmierci doktora Brisbane dowiedzieliśmy się, że inni lekarze i pielęgniarki, z którymi pracowaliśmy, również zarażeni są wirusem Ebola i zmarli lub są leczeni w typach podstawowych udogodnień, które widzimy w wiadomościach. Ponieważ żyjemy w strachu przed każdym telefonem, pytania o to, jak umieramy i za co jesteśmy gotowi umrzeć, są dla nas ważące.
Starożytni mieli pojęcie dobrej śmierci – na przykład umierającej dla własnego kraju lub chwalebnie na polu bitwy. Solon, mędrzec z Aten, twierdził, że nie można osądzić szczęścia danej osoby, dopóki nie pozna się sposobu jego śmierci. Grecy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy przeznaczeni na śmierć i że najlepszą, na jaką możemy liczyć, jest śmierć, która przynosi korzyść naszej rodzinie lub ludzkości.
Dla lekarzy medycyny ratunkowej, takich jak my, koncepcja dobrej śmierci może wydawać się zbyt abstrakcyjna, niematerialna. Rzadko zdarza się, że śmierć jest dobra lub korzystna. Widzimy młodych ludzi umierających w traumie; dziadkowie, którzy umierają pod koniec długiej, wyniszczającej choroby; ludzie, którzy się zabijają; ludzie, którzy umierają z powodu swoich ekscesów, czy to z powodu alkoholu, jedzenia, czy palenia.
W ubiegłym roku, w ramach nowego programu stypendialnego w medycynie katastrofy, nawiązaliśmy współpracę z Johnem F. Kennedym Memorial Medical Center w Monrowii, jedynym akademickim szpitalem referencyjnym w Liberii. Nawiązaliśmy współpracę z administracją szpitali, aby opracować programy planowania katastrof i odporności, a także połączyliśmy siły z personelem departamentu ratunkowego (ED), aby udoskonalić szkolenie medyczne i ustanowić badania epidemiologiczne dotyczące traumy. Tam spotkaliśmy dr Brisbane, dyrektora ED. Natychmiast uderzył nas jako autentyczny dokument ED – od razu opiekuńczy i profanowany, beztroski minutę, intensywny w następnej. Krótki, łysy mężczyzna o zwietrzałej skórze i grubych okularach, mówił otwarcie i bez trudu; jego śmiech był najlepiej opisywany jako chichot i często przysięgał.
Kiedy przeprowadziliśmy wstępną analizę podatności na atak w szpitalu, omawialiśmy nasze obawy dotyczące poważnych niedoborów zaopatrzenia i personelu, regularnych przerw w dostawie prądu i sporadycznych pożarów elektrycznych. Dr Brisbane odpowiedział, że najbardziej przeraził go potencjał epidemii gorączki krwotocznej. Miał rację, bojąc się. Napotkaliśmy na racjonowanie rękawiczek, ograniczoną podaż mydła do rąk i instytucjonalną niezdecydowanie, aby praktykować powszechne środki ostrożności, prawdopodobnie ze względu na ograniczone zasoby. Szpital nie był przygotowany na taką epidemię, z którą obecnie się boryka – nie było też miasta około 1,5 miliona ludzi.
Podczas naszego pobytu w JFK zaprzyjaźniliśmy się z Dr. Brisbane. Dowiedzieliśmy się, że w latach siedemdziesiątych wyszkolił się w Niemczech, wrócił do Liberii, by pracować, i postanowił pozostać przez wojnę domową i podczas despotycznych rządów Charlesa Taylora, wciąż obserwując pacjentów pomimo rozlewu krwi wokół niego. Przyjął z zadowoleniem nowe demokratyczne kierownictwo kraju i nową kobietę administratora w szpitalu – pierwszą. Prowadził udaną plantację kawy i dawał nam torebki kawy za każdym razem, gdy go odwiedzaliśmy
[hasła pokrewne: szpital sucha beskidzka rejestracja, dobra suszarka do włosów, zespoły genetyczne u dzieci ]

Tags: , ,

No Responses to “Dobra śmierć – Ebola i poświęcenie”

 1. Feliks Says:

  polski personel medyczny…

 2. Melania Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Poradnia dietetyczna Trójmiasto[...]

 3. Olaf Says:

  Za duzo slodyczy, chleba, zimniakow, bananow

 4. Commando Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: stres[...]

 5. Klaudia Says:

  Wyrostek może obecnie jest nic wielkiego

Powiązane tematy z artykułem: dobra suszarka do włosów szpital sucha beskidzka rejestracja zespoły genetyczne u dzieci